Aktuality:

Vážení tanečníci

těšíme se na vás již tuto neděli na malém sále KD Šeříková

 

Doporučujeme příchod cca 15 minut před začátkem výuky (19:00)

 

 

 

 

 


Kontakt:

Mgr. Zdeněk Janda
učitel tance
tel: 724 027 197
mail: tanecni@email.cz


Plzeňská škola tance a etikety, Powered by Joomla!
Samba

(2/4 takt, tempo 54 - 58 t/min.)

Samba, jméno tohoto tance v nás vyvolává obraz karnevalů, tisíců tanečníků a tanečnic v exotickém oblečení, rej masek, bohatě zdobené alegorické vozy, přehlídku rytmů a tanců, několikadenní soutěže „sambových“ škol i sólistů, nekončící průvody rozjásaných a tančících lidí, to vše v brazilském Rio de Janeiru. V takovém podání je samba vlna pohybu, lehkosti, hravosti, smyslnosti i půvabné elegance bez konce.

Prameny popisující historii tohoto tance uvádějí, že jeho kořeny sahají až k tanci afrického kmene Bantu - batuque (dle E. Bartsche).

Někteří badatelé však tvrdí totéž o původu charlestonu. Samba je též ná­zev osady nedaleko Lambaréné v africkém Gabunu. Její americká lidová forma vznikla možná v okolí brazil­ského města Bahia mezi černými otroky, kteří ji tan­čili na tamních plantážích již před více než 450 lety.

Do tance zapojují tanečníci celé tělo, nejen nohy, ale také se na pohybu výrazně podílí svalové skupiny horní poloviny těla. Časem byla samba označena za lidový tanec brazilských černo­chů a dodnes se ještě v Brazílii těší největší oblibě. Bez samby a přehlídek jejích škol, které mezi sebou soutěží, jsou dodnes nemyslitelné již zmíněné karnevaly zejména v Riu.